با وجود اينكه گزارشهاي ضدو نقيضي در باره وضعيت جسمي عرفات وجود دارد بيمارستان نظامي پرسي فرانسه اعلام كرد كه عرفات به دليل مسموميت به مرگ مغزي دچار شده است و اين در حالي است كه مقامات فلسطيني خبر از بهبودي حال وي مي دهند .

به گزارش خبر گزاري مهر به نقل از روز نامه جروزالم پست ، راديو اسرائيل عصر روز گذشته به نقل از منابع فلسطيني در رام الله گزارش داد كه تصميم براي زنده ماندن عرفات به همسر وي بستگي دارد .

اين منابع گفتند كه همسر عرفات تنها كسي است كه مي تواند در اين باره تصميم بگيرد .

راديو اسرائيل همچنين گزارش داد كه پزشكان فرانسويي در بيمارستان نظامي پرسي به همه مشاوران عرفات دستور دادند كه روز جمعه اتاق وي را ترك كنند و فقط سها همسر عرفات اجازه يافت كه در اتاق وي بماند .

راديو اسرائيل شب گذشته گزارش داد :اختلاف بين همسر عرفات و سه تن از مقامات فلسطيني بر سر افشاي وضعيت سلامتي عرفات به شدت بالا گرفته است .

سخنگوي بيمارستان نظامي پرسي عصر روز گذشته با قرائت بيانيه اي كوتاه در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه وضعيت سلامتي عرفات بدتر نشده است و در همان وضعيت قبلي بسر مي برد .

روز پنج شنبه اين سخنگو اعلام كرد كه عرفات زنده است .

منابع فلسطيني به اين روز نامه گفتند كه مقدمات مراسم تشييع عرفات در دست انجام است .

شبكه خبري سي ان ان روز گذشته به نقل از مقامات وزارت امور خارجه آمريكا گزارش داد كه نمايندگاني از فرانسه ، تشكيلات خود گردان فلسطين و اسرائيل در حال مذاكرات برسر اين هستند كه عرفات را كجا تدفين كنند . اين شبكه همچنين گزارش داد كه احتمالا مصالحه اي بر سر اينكه عرفات در ابو ديس به خاك سپرده شود وجود خواهد داشت . 

همچنين گزارشهايي  وجود دارد كه حاكي از آن است كه مقامات تشكيلات خود گردان بر سر مكان و تداركات مربوط به تدفين عرفات با اسرائيل در تماس هستند .

يك مقام فلسطيني نيز اعلام كرد كه مقامات فلسطيني برخي از اختيارات مالي و امنيتي ياسر عرفات را به احمد قريع نخست و زير تشكيلات خود گردان فلسطين واگذار كردند تا بتواند در مسائل فوري تصميم گيري كند .

كميته اجرايي سازمان آزاديبخش فلسطين روز پنج شنبه با وخيم شدن و ضعيت جسماني عرفات ، اين اختيارات را به قريع واگذار كرد تا به وضعيت اضطراري و مسائل مالي رسيدگي كند .

نمايندگان جناحهاي مختلف فلسطيني و نيروهاي امنيتي روز گذشته يك نشست اضطراري در شهر غزه برگزار كردند .

انتظار مي رود قريع نيز نشستهايي را در عزه با حضور جناحهاي مختلف فلسطيني برگزار كند . گفته مي شود كه در اين نشستها در باره روشهاي جلوگيري از آشوب و هرج و مرج در مناطق فلسطيني كه انتظار مي رود بعد از مرگ عرفات به خاطر در گيري جناحها بر سر جانشيني عرفات مخدوش شود بحث و گفتگو خواهند كرد .

گزارشهاي رسيده حاكي است كه اسرائيل به دليل ترس از ايجاد آشوب و هرج و مرج بعد از مرگ عرفات در مناطق فلسطيني نظاميان خود را به حال آماده باش در آورده است .