اتحاديه اصلي كارگران بخش نفت نيجريه تهديد كرد اعضايش هفته آينده به اعتصاب عمومي سراسري ملحق خواهند شد و صادرات نفت را به تعطيلي خواهند كشاند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه موجيبايو فداكينتو Mojibayo Fadakinte مدير كل اتحاديه كارگري پنگاسان(PENGASSAN) گفت:”هيچ فعاليتي در ترمينال هاي نفت و گاز صورت نخواهد گرفت و از زمانيكه دولت از گردن نهادن به خواسته هاي كارگران خودداري كند  اين بزرگترين اعتصاب عمومي كارگران خواهد شد”.

وي با سرزنش كردن اولوسگون اوباسانجو رئيس جمهور نيجريه كه از پذيرش درخواست كارگران مبني بر كاهش قيمت داخلي سوخت مخالفت كرد اظهار داشت:”مقصر اين بحران ما نيستيم. اگر توليد نفت كشور قطع شود ولت بايد مسؤوليت اين مساله را بر عهده بگيرد”.

نيجريه با 5/2 ميليون بشكه صادرات در روز هفدهمين صادر كننده نفت در جهان و نخستين صادر كننده اين محصول در آفريقا است. همچنين اين كشور پنجمين تامين كننده نفت آمريكا است.

نيجريه همچنين  با بيش از 137 ميليون  و253 هزار و 137 هزار نفر جمعيت در منطقه اي در غرب آفريقا در مرزهاي خليج گينه مابين بنين ، كامرون، چاد و نيجر واقع شده است كه در اول اكتبر 1960 استقلال خود را از بريتانيا بدست آورد و بعد از ا6 سال حكومت نظاميان در سال 1994 قانون اساسي جديد خود را به تصويب رساند و با انتقالي آرام حكومت به دست غيرنظاميان افتاد. اقتصاد كشور بر اساس صنعت نفت مي باشد و پنجاه  در صد جمعيت اين كشور مسلمان 40 درصد مسيحي و10 درصد به اديان بومي گرايش دارند و قوانين اين كشور براساس حقوق اساسي انگليس، شريعت اسلامي در بخش شمالي و قوانين سنتي است.

اين كشور داراي 923 هزار و 768 كيلومتر مربع وسعت دارد از كشورهاي بزرگ بلحاظ وسعت در آفريقا به حساب مي آيد.

اين كشور آفريقائي بلحاظ منابع زير زميني از كشورهاي غني به حساب مي آيد و داراي منابعي نظير گاز طبيعي، نفت، قلع ، كلمبيت، سنگ آهن، زغال،سنگ آهك، روي و زمين هاي كشاورزي مي باشد و به همين منظور در سطح قاره از كشورهاي غني به حساب مي آيد.

همچنين اين كشور با در اختيار داشتن ديگر فاكتورهاي قدرت از جمله عامل ثروت، جمعيت و قدرت نظامي در بين كشور هاي آفريقائي از اهميت ويژه اي برخوردار است و بي ثبات كردن اين كشور يكي از اهدافي است كه امروزه كشورهاي صنعتي در پي آن هستند.