حجت الاسلام والمسلمين اعرافي، مدير مركز جهاني علوم اسلامي شنبه در ديدار وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوري حضور طلاب خارجي از صد كشور جهان را ذخيره‌اي گرانبها براي فرهنگ اسلام و معارف اهل بيت (ع) دانست.

به گزارش گروه دين وانديشه خبرگزاري “مهر” به نقل از پايگاه اطلاع رساني رسا، وي حضور بين‌المللي حوزه علميه قم را يكي از شاخصه‌هاي حوزه‌هاي علميه برشمرد و گفت : حوزه علميه قم در بين ساير حوزه‌هاي علميه به عنوان كانون انقلاب اسلامي داراي سابقه و تاريخ پرافتخاري است و امروز به بركت انقلاب اسلامي حوزه علميه قم پايگاه و جايگاه علمي است و طلاب اين حوزه سربازان واقعي اهل بيت (ع) پيام‌آوران و سفيران تفكر انقلاب و حركت اسلامي در كشورهاي مختلف هستند.

حجت الاسلام  اعرافي ادامه داد : تنوع مليتي طلاب مركز جهاني علوم اسلامي كه از بيش از صد كشور هستند، ذخيره گرانبهايي است و براي كشور نيز يك سرمايه بزرگ و گنج ارزشمندي محسوب مي‌شود. آنچه براي ما مهم است پيام جهاني معنوي و اخلاقي اسلام و انقلاب براي دنياي امروز است.

رئيس مركز جهاني علوم اسلامي ارتباط و همكاري حوزه و دانشگاه را يك امر لازم برشمرد و گفت : نيازمنديم تا نظام حوزه با نظام دانشگاه تعامل و ارتباط بيشتري داشته باشد تا در داخل و عرصه جهاني با همكاري يكديگر قدم‌هاي بزرگي بردارند.

وي در خصوص تحولات صورت گرفته در حوزه گفت : حوزه قم در ربع قرن گذشته تحولات زيادي داشته است. گسترش دامنه عالمان در حوزه، تنوع رشته‌ها، گرايش به تخصص‌ها، برنامه ريزي و نظام‌ مندي آموزش، تعامل نزديك حوزه با ساير كشور‌هاي جهان و پاسخگويي به پرسش‌هاي جديد در عرصه‌هاي مختلف از جمله آنها مي‌باشد.

حجت الاسلام اعرافي همچنين بر رشد و توسعه خدمات پژوهشي، رشد كمي حوزه در ابعاد مختلف، گسترش آموزش‌هاي ديني براي با‌نوان، تعامل با دانشگاه، مديريت عرصه‌هاي مهم جامعه در تحولات بين‌الملل تأكيد كرد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن تأكيد بر سياست‌هاي شفاف و امر پژوهش و تربيت و ارائه برنامه‌هاي جديد در عرصه بين‌الملل خواستار توجه بيشتر مسئولين و وزارت علوم به اين امر شد.

رئيس مركز جهاني علوم اسلامي هويت حوزه را هويت ارزشمند كشور ارزيابي كرد كه خود حوزه و نهادهاي مختلف بايد به آن ارج نهند و تصريح كرد: حفظ دستاوردهاي ارزشمند و سنت‌هاي ديني در عين هماهنگي با دنيا و توجه به مسايل روز بين‌المللي مهم‌ترين سرمايه ماست.