امروز منقبت خواني و نقالي مورد بي توجهي قرار مي گيرد وديگر در كشور نقال نداريم.

به گزارش مهر  ، مرشد ولي الله ترابي  نقال و منقبت خوان ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با ستاد خبري حوزه هنري افزود:  ما در فرهنگ سنتي و ديني خود منقبت خواني ، مديحه خواني ، نقالي ، لواخواني و پرده خواني داريم اما به آنها توجه نمي شود.

ترابي با اشاره به ويژگي هاي منقبت خواني گفت: منقبت خواني به ويژگي هاي جوانمردي ، شجاعت ، مردانگي مي پردازد ومديحه سرايي ، ستايش ومدح است.

ترابي با انتقاد از بي توجهي به منقبت خواني و نقالي در كشور افزود: ما در كشورهاي مختلفي برنامه اجرا كرديم كه بسيار از آن استقبال شد اما تنها جايي كه به اين فرهنگ سنتي و ديني اهميت نمي دهند كشور خودمان است.

وي درباره نقالي در كشور گفت: نقالي يك تئاتر يك نفره است و نقال بايد به هنرهاي رزمي آشنا باشد. امروز ديگر نقال نداريم و بي توجهي به نقال اول از سوي خود نقالان صورت مي گيرد كه خود را به بهاي كم مي فروشد و ارزش خود را نمي دانند . هنوز نقالي ، منقبت خواني ومديحه سرايي علاقه مندان و دوستداران  بسياري دارد اما عده اي به اين سنت لطمه زده اند.

مرشد ترابي در اضافه كرد: با اين وضعيت موجود بايد فاتحه نقالي را در كشور خواند.

رضا كدخدايي ، غزل خوان نيز درباره منقبت خواني گفت: منقبت خواني در گذشته و در جامعه ما بسيار رواج داشت اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مورد بي توجهي و بي مهري قرار گرفت. اين بي مهري و بي توجهي باعث شده كه بسياري از جوانان ما با اين سنت بيگانه باشند.

كدخدايي در ادامه افزود: مردم ما هنوز به منقبت خواني و غزل خواني علاقه دارند و با آن ارتباط برقرار مي كنند اما متاسفانه مسوولان فرهنگي و رسانه هاي ما كه به ديگر موسيقي ها و آوازها توجه دارند، به اين  فرهنگ سنتي و ديني اهميت نمي دهند و براي معرفي آن تلاش نمي كنند.

گفتني است ” نخستين همايش منقبت خوانان ” با حضور اين دو هنرمند و جمعي از هنرمندان ناشناخته اين عرصه به همت مركز موسيقي حوزه هنري 30 مهر لغايت اول آبان ماه ساعت 19 در تالار انديشه حوزه هنري برگزار مي شود.