ماه مبارك رمضان در قسمت جنوبي اسپانيا حال و هواي اسلامي خاصي دارد. هنوز روزهاي مقدس اسلام در آخرين استحكامات مسلمانان آندولس روزهاي اوليه اسلام را تداعي مي كند.

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه خبرگزاري ” مهر”، منطقه “بيزين” در “گرانادا”، اسپانيا در طول ماه مبارك رمضان به مناطق قديمي دمشق( سوريه) و يا كازابلانكا( مراكش) شباهت دارد. اگر در خيابانهاي اين منطقه قدم بزنيد، با ديدن خوراكي هاي ماه رمضان، نوارها و كتب اسلامي و دعا و با وجود زنان محجبه نمي توان حال و هواي اسلامي و عطر خوش رمضان را در اين مناطق انكار كرد.

در مناطق اسپانيايي كه به مراكش نزديك تر است و به «جزيره سبز» شهرت يافته بسياري از رستورانها كه مراكشي ها آن را اداره مي كنند غذاهاي ماه رمضان را براي مسلمانان روزه دار در افطار و سحر فراهم مي كنند. اسپانيايي هاي محلي نيز مي توانند عطر رمضان را در كوچه خيابانهاي اين مناطق حس كنند.

مهاجران مسلمانان شهر جنوبي ماربلا كه بازديدكنندگان آن را شهر روياها مي نامند، از اين شهر به عنوان بهترين فضايي توصيف مي كنند كه ازهماهنگي و آرامش ماه رمضان برخوردار است.

اما در قسمت هاي شمالي اسپانيا و شهرهاي بزرگي چون مادريد و بارسلون تنها در مساجد و عبادتگاههاي كوچك  مي توان فهميد كه ماه رمضان در آنجا نيز حضور دارد. در شهر بارسلون هفته پيش همايشي برگزار شد كه در اين همايش 200 نفر از پيشوايان مساجد حضور به هم رسانده بودند. هدف از برگزاري همايش اين بود كه جوامه مسلمان سالانه يك روز به ساكنين غيرمسلمان اجازه  داده تا از مساجد جامعه مسلمان ديدن كرده تا درك بهتري از اسلام داشته باشند.

“احمد ابن الال”، رئيس مركز فرهنگي اسلامي در كاتولونيا گفت : بيش از 200 نفر نماينده جوامع مسلمانان در اين استان تعهد خود را به افتتاح مساجد و عبادتگاه ابراز كرده اند. اين همايش روز خاصي را براي اين بازديد مشخص نكرده است اما اكثريت بر اين امر اتفاق نظر دارند كه روز عيد فطر را به بازديد غير مسلمانان اختصاص دهند.

انجمن ها اسلامي در ماه مبارك رمضان فرصت را مغتنم شمرده تا نياز خود را به گوش دولت اسپانيا مبني بر اختصاص تسهيلاتي براي ساخت مساجد بزرگ برسانند. مسلمانان كاتولونيا از مقامات اسپانيايي چيزي جز در اختيار گذاشتن تسهيلات نمي خواهند آنها همچنين گفته اند خود مي توانند هزينه هاي مالي ساخت مساجد بزرگ را برعهده گيرند.